جایگاه طراحی و معماری داخلی هتل ها در مشهد

معماری داخلی هتل ها در مشهد

جایگاه طراحی و معماری داخلی هتل ها در مشهد

اگر از هر غیرمشهدی بپرسید که خاطره انگیزترین سفرهایتان به چه جاهایی بوده است، قطعا نام “مشهد” از پرتکرارترین پاسخ هاست.

بوی زعفرانی که در میان همهمه مردم پیچیده، آشناترین عطری است که تاکنون هر کس از سفرش به مشهد با خود سوغاتی برده است.

اما سوال اینجاست که فارغ از تمام جذابیت های این شهر، چند درصد مسافران معماری داخلی هتل ها در مشهد به یادشان مانده؟

یا اصلا مبانی زیبایی شناسی تا چه حد در آن ها رعایت شده است؟ آیا توانسته ایم فارغ از سفر، تصویری زیبا از معماری داخلی هتل ها در مشهد را به گردشگران هدیه دهیم؟

معماری داخلی هتل ها در مشهد

 

مشهد جزو کلان شهر های است که روز به روز در حال توسعه است و همین سبب میشود در عین حال که سنت دیرینه خود را حفظ می کند از معماری مدرن نیز دور نماند.

مخصوصا اینکه مشهد دومین شهر مذهبی جهان است و به همین دلیل سالانه حجم قابل توجهی از توریست ها را در سطح کشور و جهان به خود جذب می کند.

بنابراین و طبق این تعریفات، زائران امام رضا شایسته آنند که در بهترین و زیباترین هتل ها اقامت داشته باشند.

اکثر هتل های اقامتی مشهد شاید نیاز به بازسازی و طراحی معماری داخلی  دارد که بتواند علاوه بر جذب توریست، آرامش را برای اقامت آن ها فراهم نماید.

این موارد تنها با بازسازی و دکوراسیون داخلی اصولی و منطبق بر اصول بین المللی و قواعد زیبایی شناسانه محقق می گردد.

اما طراحی فضای داخلی هتل ها چه بخش هایی دارد؟

یا به عبارت دیگر، در معماری داخلی هتل ها در مشهد به چه مواردی باید توجه داشت؟

 

بخش های گوناگون طراحی داخلی هتل

معماری داخلی هتل ها در مشهد و یا هر کجای دیگر، به طور کلی مشتمل چندین بخش است که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • اتاق ها
  • پذیرش
  • لابی

 

اتاق ها

اتاق های یک هتل بدون شک مهمترین بخش آن است.

اتاق مسافران جایی است که بیشترین زمان مسافران هتل در آن سپری می شود؛

بنابراین حائز اهمیت است که طراحی داخلی آن ها به گونه ای باشد که علاوه بر القای آرامش، چشم نواز هم باشند.

نکته مهم دیگری که در طراحی اتاق باید در نظر داشت، تناسب هزینه انجام شده در آن با نرخ اقامت در هتل است؛ هزینه هایی که علاوه بر وسایل اتاق، در برگیرنده عملکردهای اساسی هتل(نظیر سیستم های گرمایش و سرمایش) نیز می باشد.

همچنین انتخاب وسایل باید به گونه ای صورت بگیرد که نگهداری و مرتب کردن آن توسط تیم خدمات هتل در کمترین زمان با بیشترین کیفیت قابل انجام باشد.

به طور مثال استفاده از پارچه های ظریف برای رویه مبلمان در اتاق های هتل، می تواند انتخاب نامناسبی باشد چرا که علاوه بر امکان آسیب پذیری بالا، نگهداری و حفظ آن در حالت اولیه توسط خدمات هتل، زمان زیادی را از آن ها می گیرد.

بنابراین توجه به این مسائل فارغ از رعایت زیبایی شناسی و اصول معماری، شایان توجه بسیاری است.

این مهم در معماری داخلی هتل ها در مشهد با توجه به حجم بالای مسافران از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

برای آشنایی با برترین های طراحی دکوراسیون داخلی در مشهد، اینجا کلیک کنید.

 

پذیرش

میز پذیرش هتل از مهم ترین موارد در طراحی داخلی هتل هاست.

میز پذیرش علاوه بر سازماندهی و هدایت مهمانانی که تازه وارد هتل شده اند، عموما به عنوان مرکز اطلاعات هتل ها نیز فعالیت دارند.

با توجه به کاربرد دوگانه پذیرش طراحی آن باید به گونه ای صورت بگیرد که علاوه بر صیانت از اطلاعات شخصی مسافران، امکان ارتباط آسان میان مسئول پذیرش و مهمانان را فراهم کند.

همچنین از دیگر مواردی که جهت طراحی میز پذیرش باید به آن توجه شود، پیاده سازی ارگونومی اصولی برای مسئولین پذیرش است به نحوی که بتوانند بدون ایجاد مزاحمت برای دیگری، با تمام تمرکز وظایف خود را انجام دهند.

جانمایی میز پذیرش نیز از دیگر مواردی است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

این امر به طور کلی باید به نحوی صورت پذیرد که تا حد امکان فضای دید محدود نشده و همچنین باعث ایجاد نقطه کوری نشود؛ این مسئله می تواند در هنگام راهنمایی مهمانان توسط مسئولین پذیرش باعث تسهیل این امر برای آنان شود.

موارد مذکور در شهرهایی که میزبان حجم بالایی از مسافران هستند اهمیت دوچندانی پیدا می کنند چرا که هر کدام از آن ها می توانند تاثیر به سزایی بر سرعت انجام امور داشته باشند.

بنابراین میز پذیرش، یکی از مهم ترین مواردی است که باید در معماری داخلی هتل ها در مشهد به آن توجه داشت.

لابی

لابی تمام چیزی است که برخورد اول مهمان را می سازد؛ بنابراین در معماری داخلی هتل ها در مشهد و یا هر کجای دیگر از مهم ترین عناصر به شمار می رود چرا که ثبت کننده اولین تصویر از هتل در ذهن افراد است.

علاوه بر این (با فرض عدم رزرو قبلی)، لابی جایی است که مسافر بر اساس آن انتخاب می کند که در آن هتل اقامت داشته باشد یا خیر؛ بدیهی است که اگر لابی مورد قبول مهمان باشد دیگر نیازی به بازدید اتاق ها نمی بیند.

رنگ پردازی صحیح، نورپردازی اصولی، تهویه هوای مناسب، مبلمان زیبا و راحت و سایر موارد مورد استفاده در لابی، باید در اوج عظمت و شکوه مورد استفاده قرار بگیرند.

لازم به ذکر است که لابی تنها برای مسافران و جذب آن ها نیست بلکه همواره به عنوان محلی برای قرارهای دوستانه و یا مذاکرات کاری نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین توجه به بعد زیبایی شناسانه و همچنین راحتی فضا از مواردی است که نیازمند توجه دوچندان است.

به همین جهت برای معماری داخلی هتل ها در مشهد، باید علاوه بر ایجاد امکان عبور و مرور راحت مسافران، با ایجاد فضایی مناسب جلسات به مخاطبین غیر مسافر لابی نیز توجه ویژه ای کرد.

 

در مجموع باید گفت توجه به معماری داخلی هتل ها در مشهد یک امر اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل باید جایگاهش را حفظ کنیم و ضمن به روز نگه داشتن، برای ارتقای آن نیز تلاش کنیم؛ مخصوصا که این مسئله مطابق آنچه گفته شد از اهمیت دوچندانی در مشهد برخوردار است.

هر آنچه که سبب زیبایی برای توریست و مردم شهر مشهد گردد رسالتی بردوش طراحان معماری است.

رسالتی که می تواند از معماری داخلی هتل ها در مشهد تا ساخت کامل یک هتل را دربرگیرد.

برای آشنایی با بهترین سازنده های هتل در مشهد اینجا کلیک کنید

 

 

به این مطلب امتیاز بدهید
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه ها

  1. هتل های مشهد اومدم خیلی رو معماری و دیزاین داخلی کار نکردن و اگر روی این موضوع کار کنند مسافرین بیشتری جلب میشوند و طراحی معماری داخلی برای هتل ها بسیار اهمیت دارد.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *