۸ بیمارستان زیبای جهان از نظر معماری

در دنیای مدرن، معماری بیمارستان‌ها نقش مهمی در ارائه خدمات درمانی دارد. گروه معماری کارمانی افتخار دارد که هشت بیمارستان زیبا از نظر معماری در سراسر جهان را معرفی کند. این بیمارستان‌ها نه تنها مکان‌هایی برای درمان هستند، بلکه به عنوان نمونه‌هایی از زیبایی و نوآوری در طراحی شناخته شده‌اند.

بیمارستان زیبا

بیمارستان‌ها همیشه بهترین مکان برای شادابی نیستند، اما یک بیمارستان با طراحی زیبا می‌تواند حتی در طول اقامت‌های طولانی، احساس آرامش و راحتی بیشتری به بیماران، خانواده‌ها، پزشکان و کادر درمانی بخشیده و روحیه آنان را بهبود بخشد. این هشت بیمارستان به هر دو جنبه جسمانی و عاطفی سلامتی بیماران خود توجه کرده‌اند. با وجود تنوع در سبک و ساختار، این بیمارستان‌ها در مراقبت و برنامه‌ریزی‌شان برای ساخت بیمارستان، با یکدیگر هماهنگ هستند. در ادامه ۸ بیمارستان زیبای جهان از نظر معماری را باهم می بینیم.

بیمارستان کودکان سلطنتی – نخستین بیمارستان زیبا | ملبورن، ویکتوریا، استرالیا

یک بیمارستان ساده می‌تواند برای هر بیماری، به خصوص یک کودک ترسیده و بیمار، موجب ایجاد اضطراب شود. هدف شرکت معماری HKS Inc. متمرکز در دالاس برای بازطراحی بیمارستان کودکان سلطنتی ملبورن، ایجاد یک محیط پرورش‌بخش و درمانی بود.شرکت به طور واضح اعلام کرد: “با ایجاد فرصتی برای کودک برای بودن، یک بیمارستان می‌تواند ترس کودک را برطرف کند و فرآیند بهبود را تسهیل کند.”

با وجود فضاهای بازی و آکواریوم دو طبقه، بیمارستان فضاهای امن و دلنشینی ارائه می‌دهد که نیازهای عاطفی بیماران را برآورده می‌کند. در عین حال، فضاهای باز، مجسمه‌های قابل حرکت و گلبرگ‌های سایه‌بان پر رنگ، یک روشنایی هوازی را منتقل می‌کنند – رنگارنگ به نحوی که نه پرخرج و کارتونی، بلکه گرم و جذاب است. رتبه گرین استار پنج ستاره بیمارستان نشان می‌دهد که ساختار آن علاوه بر پاسخگویی به نیازهای بیماران، تلاش می‌کند تا به محیط اطراف خود نیز پاسخگو باشد.

بیمارستان زیبا
بیمارستان زیبا

بیمارستان جامع مشتری پنینسولای مونتری – دومین بیمارستان زیبا | مونتری، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

در ساحل شمالی کالیفرنیا، شهر مونتری شهری است که به زیبایی طبیعی خیره کننده‌ای مشهور است. بیمارستان جامع مشتری پنینسولای مونتری، که در دهه ۱۹۶۰ به‌وسیله‌ی پیشگام معماری مدرن، ادوارد دورل استون، ساخته شد، این زیبایی را به صورت مستقیم در آستانه‌ی ظاهری خود از طریق استفاده هوشمندانه از نور، باغ‌ها و سایر عناصر طبیعی، جای داده است. ظاهر میانه قرن استون امروز همانند پنجاه سال گذشته، هنوز هم تازگی و مدرنیته خود را حفظ کرده است و بیمارستان با افزودن هر گونه افزوده جدید، از جمله توسعه پاویلیون‌ها و کمپوس درمانی رایان رنچ، وفادار به این ظاهر خود می‌ماند.

بیمارستان زیبا

بیمارستان دانشگاهی آکرشوس – سومین بیمارستان زیبا | لورنسکوگ، نروژ

بیمارستان دانشگاهی آکرشوس، که توسط شرکت معماری مشهور و برندهٔ جوایز دانمارکی سی.اف. مولر آرکیتکتز طراحی شده است، به عنوان مدرن‌ترین بیمارستان اروپا شناخته می‌شود.

این شرکت معماری در نمایه پروژهٔ خود اعلام کرده است: «طراحی مجتمع، نمایشگر تأثیر بالایی که برای نور روز و چشم‌انداز اطراف و ارتباط با محیط بیرونی در نظر گرفته شده است، می باشد.» و با اشاره به استفاده گسترده از پنل‌های شیشه‌ای و چوبی برای ایجاد بافت‌های متنوع و فضاهای غیررسمی دوستانه، طراحی خود را توصیف می‌کند.این بیمارستان در سال ۲۰۰۸ تکمیل شد و در سال ۲۰۰۹ جایزهٔ بهترین طراحی بین‌المللی را در جشنوارهٔ بسیار معتبر «ساختمان بهبود بهداشتی» دریافت کرد.

بیمارستان زیبا

بیمارستان فلوریدا واترمن – چهارمین بیمارستان زیبا | تاورس، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

حس ناامنی و ناراحتی در بیمار به سرعت به دلیل احساس بیمارستانی بودن، به وجود می‌آید. این احساس می‌تواند با یک طراحی آرامش‌بخش و دوستانه کاهش یابد. در پروژه ساخت بیمارستان فلوریدا واترمن، هدف آرامش‌بخش بودن و ایجاد یک طراحی دعوت کننده برای بیماران به کار رفته است.

“ما می‌خواستیم یک امکانات پزشکی سنتی نداشته باشیم تا بیماران راحت‌تر شوند” ، می‌گوید مایک هافمایر، مدیر عامل شرکت معماری RTKL Associates در دالاس، که همراه با شرکت Jonathan Bailey Associates پروژه را در سال ۲۰۰۳ به اتمام رسانده است.

نمای بیرونی بیمارستان توسط سقف نمایشگر اصلی آن که دارای ۳ طبقه است، طراحی شده است. در حالی که پنجره‌های اطراف سقف، منظره‌ای آرام از دریاچه‌ها و جنگل‌های اطراف را ارائه می‌دهند، سقف شیشه‌ای فیبرگلاس آن کافی است تا نور به داخل فضای داخلی وارد شود و در عین حال به بیماران و بازدیدکنندگان حفاظت کافی را ارائه دهد.

Florida Waterman Hospital

بیمارستان وینی پالمر برای زنان و کودکان – پنجمین بیمارستان زیبا | اورلاندو، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

با یک گلوب شیشه‌ای مبهم و پارچه آویزان بر روی ورودی آن که به گسترهٔ اورلاندو می‌رسد و ستون‌های ۱۱ طبقه با شیشه‌های تیره که بلند و با شکوه در آسمان اورلاندو برافراشته شده‌اند، بیمارستان وینی پالمر ممکن است به راحتی با یک هتل مجلل و رفاهی اشتباه گرفته شود. اما این ساختمانی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار بیمارستانی است که در حوزه مراقبت‌های زنان و کودکان تخصص دارد و توسط شرکت معماری جهانی Jonathan Bailey Associates UK LTD برنامه‌ریزی شده است تا بیشتر شبیه به اقامتگاهی آرامش‌بخش و نوازنده باشد تا یک اقامت بیمارستانی استرس‌زا.

بیمارستان زیبا

بیمارستان هارلم – ششمین بیمارستان زیبا| منهتن، نیویورک، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

در سال ۱۹۳۶، اداره پیشرفت کارها چندین نقاشی دیواری را به عنوان بخشی از برنامه پروژه هنر فدرال خود سفارش داد تا بیمارستان هارلم را روشن تر کند. مشکل با نقاشی دیواری این است که ممکن است با گذر زمان آنها خشک شوند یا فرسوده شوند. اما در چارچوب پروژه بازسازی مدرن با هزینه ۳۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۲، این نقاشی ها دیجیتالی شده و برای نسل های آینده حفظ شده اند و بر روی شیشه پشت روشن شده چاپ شده اند تا ساختمان جدید پنج طبقه بیمارستان را به یک قطعه هنری پویا با ارتفاع پنج طبقه و عرض یک بلوک شهر نیویورک تبدیل کند.

“تمام نقاشی ها داستان های شگفت انگیزی را روایت می کنند”، چاک سیکونولفی، مدیر عامل سنیور شرکت HOK طراح برجسته سلامتی به نیویورک تایمز گفت: “ما گفتیم، بیایید فراتر از نمایش این نقاشی ها برویم و آنها را به نمادی از کل جامعه و نقش آن در زندگی آمریکایی تبدیل کنیم”.

بیمارستان زیبا

کلینیک لندن – هفتمین بیمارستان زیبا | لندن، انگلستان، انگلستان

منطقه مریلبون شیک و متمرکز لندن میزبان چندین مکان معروف است، از خانه شرلوک هلمز به شماره ۲۲۱ بیکر استریت تا کلینیک لندن در ۲۰ دوورشر پلیس. کلینیک لندن بیشتر شبیه یک هتل بوتیک است تا یک بیمارستان و از زمان باز شدن در ۱۹۳۲، سبک تاریخی خود را حفظ کرده است. در سال ۲۰۱۰، شرکت معماری Anshen + Allen با موفقیت موفق به طراحی یک مرکز سرطانی جدید به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع و ۸ طبقه شد که در عین حال کاملاً مدرن است و با زیبایی با محیط استخراج اصلی ارتباط برقرار می کند.

در ابتدای سال جاری، معماران آوانتی اعلام کردند که آنها به بازسازی محل اصلی بیمارستان می پردازند، با به روزرسانی هایی که شامل ورودی خیابان هارلی جدید و سقف با ۸ طبقه می باشد.

بیمارستان زیبا

مرکز پزشکی Providence Holy Cross – هشتمین بیمارستان زیبا | میشن هیلز، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

در سال ۲۰۱۱، مرکز پزشکی Providence Holy Cross در میشن هیلز، کالیفرنیا، دربهای بخش South Tower Expansion خود را باز کرد. این پروژه با ارزش ۱۸۰ میلیون دلار به معماران HMC و سوئینرتون برای انجام کار محول شد و از چهار طبقه ساختار زاویه دار و موزائیک های خنک از شیشه های رنگ آبی اقیانوس تشکیل شده است. علاوه بر زیبایی ظاهری خود، این بیمارستان حرکت زیبایی را برای محیط زیست نیز به ارمغان آورده است – HMC Architects بیان می کند که این بیمارستان یکی از اولین بیمارستان های بستری در ایالت کالیفرنیا است که برای دریافت گواهی نقره LEED اقدام کرده است.

Providence Holy Cross

منابع:

Health-care digital, Architize

با دوستان خود به اشتراک بگذارید