طراحی معماری مسکونی

تأثیر اعتقادات و فرهنگ جوامع، آب‌وهوا و اقلیم در سیر تاریخ طراحی معماری مسکونی به‌وضوح قابل مشاهده است. در دوران باستان، طراحی معماری مسکونی معمولاً به سبکی بوده است که به‌جای نمای بیرونی، بر فضاهای داخلی تأکید بیشتری داشته باشند.

چنین سنتی حتی تا حدی که ممکن بود، در سکونتگاه‌های رومی شمال اروپا و بریتانیا نیز به چشم می‌خورد؛ جایی که باید تمهیدات ویژه‌ای برای گرمایش محیط در نظر گرفته می‌شد؛ با این حال در مناطقی با آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای، به جای فشرده‌سازی و استفاده از لایه‌های قطور، منازلی با مصالح سبک و شیوه‌های معماری گسسته ظهور می‌کرد. با گذشت زمان و ظهور مذاهب و حاکمیت‌های مختلف، شهرسازی بدل به یکی از شیوه‌های نمایش قدرت شد و تاکیدها بر ظواهر و نمای منازل مسکونی افزایش یافت.

اهمیت طراحی معماری مسکونی

امروزه، تاکید بر نمای خارجی و فضای داخلی خانه‌ها، هر دو به یک اندازه حائز اهمیت است. نمای خارجی منازل، یکی از فاکتورهایی است که بر تعیین منزلت اجتماعی افراد تأثیری غیرقابل‌انکار دارد؛ از سوی دیگر، فضاها و طراحی داخلی منازل عاملی مهم برای آسایش و راحتی ساکنان محسوب می‌شود. از این رو، شرکت‌های عمرانی و معماری در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا مرز تعادل را بین ظاهر بیرونی و کاربری داخلی آن حفظ کنند.

رشد و توسعه شهرها، افزایش جمعیت و تغییر نگرش مردم، نیازها را برای گسترش ساخت و ساز منازل مسکونی در جوامع بیشتر کرد. این امر سبب شد تا دولت‌مردان با رویکردی اقتصادی، به تهیه زمین و مصالح ارزان، انبوه‌سازی و مرتفع‌سازی روی بیاورند تا زمینه اسکان شهروندان را فراهم کنند. به همین واسطه در سال‌های اخیر، سیاست انبوه‌سازی در حاشیه کلان‌شهرها توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. زندگی یک‌نواخت شهری، منازل نسبتا مشابه، آپارتمان‌های یکسان و انبوه جمعیت‌، نقش معماران و طراحان داخلی را پررنگ می‌کند؛ چراکه ایشان موظفند تا با طراحی‌ها و اجراهای اصولی، متنوع و متناسب با جغرافیا، به سلامت و امنیت جوامع کمک کنند.

گروه معماری و دکوراسیون داخلی کارمانی، یکی از برترین شرکت‌های این حوزه در ایران محسوب می‌شود که فرایند احداث، بازسازی و بازطراحی داخلی منازل مسکونی بسیاری را در مشهد، تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور بر عهده داشته است. گروه کارمانی که متشکل از معماران، متخصصان و کارشناسان بادانش و شناخته‌شده است، تمامی فرایندهای مربوط به منازل مسکونی را از طراحی تا اجرا متقبل می‌شود. سه دهه تجربه و رضایتمندی کارفرمایان و مشتریان، سبب شده است تا کشورهایی چون ارمنستان، ترکیه، امارات متحده عربی و… نیز میزبان پروژه‌های کارمانی باشند.

گالری تصاویر پروژه‌های مسکونی انجام شده توسط گروه معماری و دکوراسیون داخلی کارمانی تنها بخشی از فعالت حرفه‌ای این گروه محسوب می‌شود که نمونه‌هایی جذاب و منحصربه‌فرد را به مشتریان، مالکان، علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران حوزه معماری ارائه می‌دهد.

جهت استفاده از خدمات طراحی معماری منازل مسکونی با ما در تماس باشید.

 
به این مطلب امتیاز بدهید
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =