طراحی فضای سبز مشهد

طراحی فضای سبز مشهد علاوه بر آن که تحت تاثیر ضوابط مشخصی است، نیاز به دانش و تخصص حرفه‌ای دارد. شناخت عوامل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کمک شایانی به طراحی یک فضای سبز ایده‌آل خواهد کرد. اقلیم، محیط پیرامونی و انواع گیاهان از نکات کلیدی هستند. همچنین باید بدانیم سبک‌های مختلفی برای ایجاد فضای سبز وجود دارد؛ از جمله باغچه در حیاط، باغ بام و تراس سبز که باتوجه به فضایی که در اختیار داریم می‌توانیم تصمیم بگیریم از کدام نوع در استفاده کنیم. در این مقاله هر کدام از نکات را به تفصیل بررسی خواهیم کرد.

طراحی فضای سبز مشهد با وجود آلودگی هوا و زندگی آپارتمان نشینی، فرصتی طلایی برای بهبود زندگی است. هر چند در شهر پرجمعیت مشهد که خانه‌های آپارتمانی به سرعت در حال رشد و افزایش هستند، دیگر امکان و اجازۀ ایجاد فضای سبز را به شهروندان نمی‌دهند. با این حال شهرهای کوچک و روستاهایی در اطراف مشهد، مانند طرقبه و شاندیز، زشک، ابرده، ازغد و همچنین زمین‌های اطراف آرامگاه فردوسی و جادۀ اخلمد در همسایگی مشهد، وجود دارد که به مردم امکان می‌دهد در آن جا برای خود ویلا و یا باغچه‌ای سبز را فراهم می‌کنند. در این ویدئو نمونه های طراحی ویلا و فضای سبز را مشاهده کنید؛

نکات مهم در طراحی فضای سبز

اقلیم

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی فضای سبز مشهد که امروز در این مقاله کارمانی آن توضیح می دهیم، توجه به اقلیم و اصول طراحی اقلیمی است. مشهد یک شهر کوهپایه‌ای است که آب و هوایی خشک دارد و در بیشتر روزهای سال در معرض بادهای مطلوب و نامطلوب قرار دارد. همچنین در روزهای تابستان با تابش مستقیم و شدید آفتاب سر و کار داریم. انتخاب زمین مناسب و طراحی فضای سبز با تخصص و دانش و همچنین تجربه‌ای کافی در این زمینه به نتیجه‌ای مطلوب ختم می‌شود. بسیار مهم است که پیش از شروع عملیات ساخت و ساز و پرداخت هزینه، با افراد متخصص و باتجربه مشورت صورت گیرد.

همسایگی

نکتۀ مهم دیگر در طراحی فضای سبز مشهد، توجه به همسایگی است. مثلا اگر هدف شما از طراحی فضای سبز، گذراندن اوقات فراغت و استراحت باشد، زمینی در حاشیۀ جاده و خیابان‌های پر رفت و آمد، انتخاب مناسبی نخواهد بود. همچنین اگر برای شما مهم است که باغ یا فضای سبزتان دسترسی سریع و مناسبی به فروشگاه مواد غذایی، بانک، داروخانه یا سایر امکانات شهری داشته باشد، زمینی دور از شهر و در دل طبیعت، شما را راضی نخواهد کرد. در نتیجه بررسی نیازها و خواسته‌های شما باید به صورتی دقیق و جامع با اشراف به همۀ موضوعات بررسی شود.

پوشش گیاهی

در طراحی فضای سبز مشهد، انتخاب درختان و نوع گیاهان مناسب این منطقه نیز بسیار مهم است. شناخت انواع گیاهان در این تصمیم گیری مهم است. گیاهان به گروه‌های درختان خزان کننده یا برگ‌ریز، سوزنی برگان، پهن‌برگان، همیشه سبز و همچنین نخل‌های زینتی دسته بندی می‌شوند. گیاهان کاربردهای متوعی نیز دارند. مثلا ایجاد پوشش، سایه گستر، ایجاد منظر پاییزی و… از انواع کاربرد گیاهان است. توجه به سرشت گیاهان و سازگاری آن با مشهد نیز بسیار مهم است. زیبایی و پایداری فضای سبز بیش از طرح معماری وابسته به مجموع این عوامل است.

تغييرات طرح، پس از طراحي و اجرا

يكي از نكاتي كه در طراحي فضاي سبز، بايد به آن بدان توجه داشت، «تغييرات» است. فرق يك طرح فضاي سبز با يـك طـرح معماري در اين است كه طرح فضاي سبز، پس از ساخت، دچار تغيير مي‌شود و لازم است كه طراح، همۀ آن تغييرات را در نظر داشته باشد. طراح، بايد بتواند محيط‌هايي را خلق كند كه مدت كوتاهي پس از كاشت گياهان، زيبا باشند و بعدها نيـز، بـه عنـوان محـيط و منظرهايي رضايت بخش، كارآيي داشته باشند. يعني لازم است يك طراح محيط و منظر، از توالي اوليه و ثانويه اطـلاع كامـل داشـته باشد و از اين تغييرات، در جهت پايداري‌هاي طرح خود بهره برد.

به غير از تغييرات بلند مدت و بدون برگشتي كه در توالي‌ها صورت مي‌گيرد؛ طراح فضاي سبز، بايد به تغييرات فـصلي نيـز توجـه كامل داشته باشد. تغييرات فصلي، ممكن است امكانات و محدوديت‌هايي را ايجاد كند كه در طرح‌ها بايد آن‌ها را با دقت بررسي كـرد. این موارد شامل: استفاده از شرايط اقليمي فصلي و استفادۀ عملي از گياهان به خاطر وضع فعلي آنها است كـه بـه ايـن ترتيـب، بيان ويژگي‌هاي منحصر به ‌فرد هر فصل و حس منحصر به ‌فرد هر مكان را نيز در بر مي‌گيرند.

سبک‌های طراحی فضای سبز

روی پهنۀ زمین به صورت فضای محدود

در زمینۀ طراحی فضای سبز مشهد، باغچه‌های کوچک و باغ‌های شخصی زیرمجموعۀ فضای محدود است. در ویلاهای کوچک یا بزرگ و طراحی محوطه‌های شخصی، به علت فضای محدود، سبک و نوع طراحی محوطه و حیاط باغ متفاوت است. این نوع فضای سبز به علت مقیاس کوچکش در مقیاس شهری دیده نمی‌شود و با طراحی مناسب، محرمیت و آسایش را برای خانواده و دوستان شما فراهم می‌آورد. در این محوطه‌ها طراحی باغچه‌ها، استخر، آب‌نما، آتشکده و آلاچیق متناسب با سلیقۀ کارفرما و توجه به سبک طراحی ویلا انجام می‌شود.

طراحی باغ بام یا Roof Garden

بام سبز یکی از اتفاقات مهم و نوین شهرسازی است که می‌تواند علاوه بر ایجاد یک حیاط سبز در خانه‌های آپارتمانی، در بالابردن کیفیت هوا وکاهش دمای متوسط شهرها موثر باشند. بام سبز یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر می‌سازد. در این نوع بام، مقداری از بام یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک با با محیط کشت روینده، پوشانده می‌شود. کاهش اتلاف انرژی ساختمان از طریق سقف و در نتیجه کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه از سرمایه گذاری‌های مهم اقتصادی و محیط زیستی است.

تراس سبز

در سال‌های اخیر طراحی فضای سبز مشهد و سایر شهرهای ایران به تراس آپارتمان‌ها وارد شده است. استفاده از یک لایه فضای سبز در تراس‌ها، همانند یک فیلتر، از ورود سر و صدا به داخل فضای زندگی جلوگیری می‌کند، تهویۀ طبیعی را افزایش می‌دهد و میزان استفاده از سیستم تهویه را به حداقل می‌رساند. کاشت هر درخت، ماهانه حدود 0/7-1/1 کیلوگرم دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کند. در تراس‌ها، استفاده از درختانی که با تغییر فصل، ظاهر متفاوتی به خود می‌گیرند، موجب ایجاد کیفیتی متفاوت و نمایی چهار فصل می‌شود. همچنین یک دیوار سبز، تابش آفتاب داغ در تابستان را به خوبی کنترل می‌کند.

اصول طراحی فضای سبز

معماري، با شناخت هنري انسان‌ها سروكار دارد و خواه ناخواه، در تبيين زيبايي‌ها از قانونمنـدي زيبـايي شناسـي هنـري پيـروي مي‌كند. اما زماني كه فعاليت آن در چارچوب طراحي فضاي سبز شهري و فراشهري به عرصۀ طبيعت و عناصر فيزيكي آن كـشيده مي‌شود، بالطبع، اصول تركيب زيبايي شناسي طبيعي نيز به آن افزوده مي‌شود. بنابراين، طراحي منظر، از يك طرف، با اصـول تركيـب زيبايي شناسي معماري ارتباط مي‌يابد و از سوي ديگر، تابع اصول تركيب زيبايي شناسي طبيعي مي‌شود. براساس نگرشي نوين، كيفيت زيبايي منظـر، در ارتبـاط بـا عناصر مفيد و عملكرد آنها سنجيده مي‌شود و به عنوان دانشي در كنار ساير دانـش هـاي عملكـردي، ماننـد: معمـاري، شهرسـازي، كشاورزي و باغباني قرار مي‌گيرد.

طراحي فضاي سبز مشهد، در مقياس‌هاي كوچك، بايد مبتني بر راحتي، زيبايي، دوام و صرفۀ اقتصادي باشد. طراحي فضاي سـبز مشهد، فرآيندي انساني است كه با بهبود كيفيت كالبدي محيط زيست سرو كار دارد . آنچه كه بايـد در طراحي، به آن اشراف داشت، اين است كه يك فضاي سبز (در هر مقوله‌اي كه باشد)، از يك سو، جزئي از شهر است و نمي‌تـوان بدون توجه به كل، در مورد جزء برنامه ريزي و طراحي انجام داد و از سوي ديگر، هر فضاي سبز، به منزلۀ يـك كـل اسـت كـه از تركيب اجزا، مانند: راه‌ها، باغچه‌ها و مبلمان تشكيل مي‌شود و ضمن اينكه بايستي كليت در تمامي اجزا احساس شود، اجـزا نيز به خوبي طراحي شوند.

شیوۀ طراحی فضای سبز در مشهد توسط گروه معماری کارمانی

طراحی فضای سبز مشهد از خدماتی است که بسیاری از شرکت‌های معماری مشهد انجام می‌دهند. شیوۀ انجام کار در این شرکت‌ها به این صورت است که مبلغ درصد قراردادهای پیمان مدیریت با توجه به حجم کار و نوع خدمات ارائه شده از 8 تا 15 درصد قابل توافق و مذاکره است. در قراردادهای پیمان مدیریت مسئولیت اجرای پروژه به عهدۀ مجری و کلیه هزینه‌ها به عهده مالک خواهد بود. مجری بسته به نوع خدماتی که به مالک ارائه می‌دهد و توافقات اولیه و تنظیم لیست هزینه‌ها که به تایید کارفرما می‌رسد، حق‌الزحمۀ خود را به صورت درصدی از هزینه‌ها در هر مقطع طبق توافق از کارفرما مطالبه می‌نماید.

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی کارمانی، ارائه دهندۀ انواع خدمات معماری، دکوراسیون داخلی و طراحی فضای سبز مشهد، با بیش از 25 سال تجربه در فضای حرفه‌ای است. گروه معماری کارمانی با دانش روز، تخصص و شناخت وجه‌های متعدد و مختلف هر پروژه، در زمینۀ طراحی فضای سبز مشهد به شما بهترین پیشنهادها را ارائه می‌دهند و در تمامی مراحل انجام کار از طراحی گرفته تا نظارت و اجرا، در کنار شما هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *