طراحی فضای سبز مشهد

طراحی فضای سبز مشهد

علاوه بر آن که طراحی فضای سبز مشهد تحت تاثیر ضوابط مشخصی است، نیاز به دانش و تخصص حرفه‌ای دارد.

شناخت عوامل زیست محیطی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، که تنها بخشی از دانش مورد نیاز برای طراحی فضای سبز مشهد است، می تواند کمک شایانی به طراحی یک فضای سبز ایده‌آل کند.

فارغ از موارد ذکر شده، اقلیم و محیط پیرامونی و شناخت انواع گیاهان از دیگر نکات کلیدی در طراحی فضای سبز مشهد و یا هر جای دیگر است هستند.

همچنین باید بدانیم سبک‌های مختلفی برای ایجاد فضای سبز وجود دارد و تمام آن ها را به خوبی بشناسیم؛

به طور مثال باغچه در حیاط، باغ بام و تراس سبز که باتوجه به فضایی که در اختیار داریم می‌توانیم تصمیم بگیریم از کدام نوع در کجا استفاده کنیم.

در این مقاله قصد داریم تمامی این نکات را در رابطه با طراحی فضای سبز مشهد بیان کنیم.

طراحی فضای سبز مشهد

طراحی فضای سبز مشهد با وجود آلودگی هوا و زندگی آپارتمان نشینی، فرصتی طلایی برای بهبود زندگی است؛ بهبودی که می تواند حصول خود را هم در بعد روانی و هم در بعد جسمی زندگیتان بروز دهد.

از آنجایی که در شهر پرجمعیتی مثل مشهد، خانه‌های آپارتمانی به سرعت در حال رشد و افزایش هستند، دیگر امکان و اجازۀ ایجاد فضای سبز توسط شهروندان وجود ندارد.

اما با این حال شهرهای کوچک و روستاهایی در اطراف مشهد، مانند طرقبه و شاندیز، زشک، ابرده، ازغد و همچنین زمین‌های اطراف آرامگاه فردوسی و جادۀ اخلمد در همسایگی مشهد، امکان ساخت فضای سبز را میسر می سازد و به مردم این اجازه را می دهد که  در آن جا برای خود ویلا و یا باغچه‌ای سبز را فراهم کنند. (در این باره می توانید نوشتار بهترین شرکت ویلاسازی در طرقبه و شاندیز را مطالعه کنید)

طراحی فضای سبز مشهد

نکات مهم در طراحی فضای سبز

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی فضای سبز مشهد که امروز در این مقاله کارمانی به آن می پردازیم، توجه به اقلیم و اصول طراحی اقلیمی است.

مشهد یک شهر کوهپایه‌ای است که آب و هوایی خشک دارد و در بیشتر روزهای سال در معرض بادهای مطلوب و نامطلوب قرار دارد.

همچنین در روزهای تابستان با تابش مستقیم و شدید آفتاب سر و کار داریم.

به همین دلایل، انتخاب زمین مناسب و طراحی فضای سبز تنها با تخصص و دانش و همچنین تجربه‌ ی کافی در این زمینه به نتیجه‌ای مطلوب ختم می‌شود.

بنابراین بسیار مهم است که پیش از شروع عملیات ساخت و ساز و پرداخت هزینه، با افراد متخصص و باتجربه مشورت صورت گیرد.

افراد متخصص می توانند به شما بهترین طراحی فضای سبز مشهد را هدیه کنند.

اقلیم مش
پراکندگی اقلیمی شهر مشهد

نکتۀ مهم دیگر در طراحی فضای سبز مشهد، توجه به همسایگی است.

مثلا اگر هدف شما از طراحی فضای سبز، گذراندن اوقات فراغت و استراحت باشد، زمینی در حاشیۀ جاده و خیابان‌های پر رفت و آمد، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

همچنین اگر برای شما مهم است که باغ یا فضای سبزتان دسترسی سریع و مناسبی به فروشگاه مواد غذایی، بانک، داروخانه یا سایر امکانات شهری داشته باشد، زمینی دور از شهر و در دل طبیعت، شما را راضی نخواهد کرد.

در نتیجه بررسی نیازها و خواسته‌های شما باید به صورتی دقیق و جامع با اشراف به همۀ موضوعات بررسی شود.

از آنجایی که عموما هدف از طراحی فضای سبز ایجاد فضایی برای استراحت به دور از هرگونه آلایندگی فکری است، می توان توجه به این موضوع را یکی از مهم ترین شاخصه ها در طراحی فضای سبز مشهد برشمرد.

گیاهان به گروه‌های درختان خزان کننده یا برگ‌ریز، سوزنی برگان، پهن‌برگان، همیشه سبز و همچنین نخل‌های زینتی دسته بندی می‌شوند.

بر خلاف تصور عموم که گیاهان تنها برای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، آن ها کاربردهای دیگری نیز دارند. به طور مثال می توان به ایجاد پوشش و سایه گستر اشاره کرد.

توجه به سرشت گیاهان و سازگاری آن با مشهد نیز بسیار مهم است و دقیقا اینجاست که شناخت صحیح اقلیم اهمیت دوچندانی پیدا می کند.

در طراحی فضای سبز مشهد و یا هر کجای دیگری، شناخت پوشش های گیاهی گوناگون و همچنین اقلیم منطقه، دو عنصر در هم تنیده هستند.

 به همین دلیل است که زیبایی و پایداری فضای سبز بیش از آنکه به طرح معماری وابسته باشد به مجموع این عوامل بستگی دارد.

پوشش

تغييرات طرح، پس از طراحي و اجرا

يكي از نكاتي كه در طراحي فضاي سبز، بايد به آن بدان توجه داشت، ایجاد «تغييرات» به گونه ای مطلوب است.

فرق يك طرح فضاي سبز با يـك طـرح معماري در اين است كه طرح فضاي سبز، پس از ساخت، دچار تغيير مي‌شود و لازم است كه طراح، همۀ آن تغييرات را در نظر داشته باشد. طراح، بايد بتواند محيط‌هايي را خلق كند كه مدت كوتاهي پس از كاشت گياهان، زيبا باشند و بعدها نيـز، بـه عنـوان محـيط و منظرهايي رضايت بخش، كارآيي داشته باشند.

يعني لازم است يك طراح محيط و منظر، از توالي اوليه و ثانويه اطـلاع كامـل داشـته باشد و از اين تغييرات، در جهت پايداري‌ طرح خود بهره برد.

به غير از تغييرات بلند مدت و بدون برگشتي كه در توالي‌ها صورت مي‌گيرد؛ طراح فضاي سبز، بايد به تغييرات فـصلي نيـز توجـه كامل داشته باشد.

تغييرات فصلي، ممكن است امكانات و محدوديت‌هايي را ايجاد كند كه در طرح‌ها بايد آن‌ها را با دقت بررسي كـرد. این موارد شامل: استفاده از شرايط اقليمي فصلي و استفادۀ عملي از گياهان به خاطر وضع فعلي آنها است كـه بـه ايـن ترتيـب، بيان ويژگي‌هاي منحصر به ‌فرد هر فصل و حس منحصر به ‌فرد هر مكان را نيز در بر مي‌گيرند.

سبک‌های طراحی فضای سبز

روی پهنۀ زمین به صورت فضای محدود

در زمینۀ طراحی فضای سبز مشهد، باغچه‌های کوچک و باغ‌های شخصی زیرمجموعۀ فضای محدود است.

در ویلاهای کوچک یا بزرگ و طراحی محوطه‌های شخصی، به علت فضای محدود، سبک و نوع طراحی محوطه و حیاط باغ متفاوت است. (برای مشاهده طراحی های گوناگون ویلا و فضای سبز اینجا را کلیک کنید)

این نوع فضای سبز به علت مقیاس کوچکش در مقیاس شهری دیده نمی‌شود و با طراحی مناسب، محرمیت و آسایش را برای خانواده و دوستان شما فراهم می‌آورد.

در این محوطه‌ها طراحی باغچه‌ها، استخر، آب‌نما، آتشکده و آلاچیق متناسب با سلیقۀ کارفرما و توجه به سبک طراحی ویلا انجام می‌شود.

(به اطلاعات بیشتری درباره ویلا نیاز دارید؟ اینجا را کلیک کنید)

طراحی باغ بام یا Roof Garden

بام سبز یکی از اتفاقات مهم و نوین شهرسازی است که می‌تواند علاوه بر ایجاد یک حیاط سبز در خانه‌های آپارتمانی، در بالابردن کیفیت هوا و کاهش دمای متوسط شهرها موثر باشند.

بام سبز یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر می‌سازد. در این نوع بام، مقداری از بام یا تمامی آن با پوشش گیاهی و خاک با با محیط کشت روینده، پوشانده می‌شود.

کاهش اتلاف انرژی ساختمان از طریق سقف و در نتیجه کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه از سرمایه گذاری‌های مهم اقتصادی و محیط زیستی است که علاوه بر فراهم آوردن محیطی سبز و در دسترس، از دیگر مزایای روف گاردن است.

باغ بام امروزه یکی از پرطرفدارترین هاست و به همین سبب در طراحی فضای سبز مشهد نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در این رابطه دارید می توانید مقاله روف گاردن را مطالعه کنید.

تراس سبز

در سال‌های اخیر طراحی فضای سبز مشهد و سایر شهرهای ایران به تراس آپارتمان‌ها وارد شده است.

استفاده از یک لایه فضای سبز در تراس‌ها، همانند یک فیلتر، از ورود سر و صدا به داخل فضای زندگی جلوگیری می‌کند، تهویۀ طبیعی را افزایش می‌دهد و میزان استفاده از سیستم تهویه را به حداقل می‌رساند. کاشت هر درخت، ماهانه حدود 0.7 تا 1.1 کیلوگرم دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کند.

در تراس‌ها، استفاده از درختانی که با تغییر فصل، ظاهر متفاوتی به خود می‌گیرند، موجب ایجاد کیفیتی متفاوت و نمایی چهار فصل می‌شود. همچنین یک دیوار سبز، تابش آفتاب داغ در تابستان را به خوبی کنترل می‌کند.

همین ویژگی های مذکور باعث محبوبیت بیش از پیش تراس سبز در طراحی فضای سبز مشهد شده است.

اصول طراحی فضای سبز

معماري، با شناخت هنری انسان‌ها سروكار دارد و خواه ناخواه، در تبيين زيبايي‌ها از قانونمنـدي زيبـايي شناسـي هنـري پيـروي مي‌كند. اما زماني كه فعاليت آن در چارچوب طراحي فضاي سبز شهری و فراشهری به عرصۀ طبيعت و عناصر فيزيكی آن كـشيده مي‌شود، بالطبع، اصول تركيب زيبايی شناسی طبيعي نيز به آن افزوده مي‌شود.

بنابراين، طراحي منظر، از يك طرف، با اصـول تركيـب زيبايي شناسی معماری ارتباط می يابد و از سوی ديگر، تابع اصول تركيب زيبايي شناسي طبيعي مي‌شود.

براساس نگرشی نوين، كيفيت زيبايی منظـر، در ارتبـاط بـا عناصر مفيد و عملكرد آنها سنجيده می شود و به عنوان دانشی در كنار ساير دانـش هـاي عملكـردي، ماننـد: معمـاری، شهرسـازی، كشاورزی و باغبانی قرار می گيرد.

طراحی فضای سبز مشهد، در مقياس‌های كوچك، بايد مبتنی بر راحتی، زيبايی، دوام و صرفۀ اقتصادی باشد.

طراحي فضاي سـبز مشهد، فرآيندي انساني است كه با بهبود كيفيت كالبدی محيط زيست سرو كار دارد . آنچه كه بايـد در طراحی، به آن اشراف داشت، اين است كه يك فضاي سبز (در هر مقوله‌اي كه باشد)، از يك سو، جزئی از شهر است و نمی تـوان بدون توجه به كل، در مورد جزء برنامه ريزي و طراحي انجام داد و از سوی ديگر، هر فضای سبز، به منزلۀ يـك كـل اسـت كـه از تركيب اجزا، مانند: راه‌ها، باغچه‌ها و مبلمان تشكيل می شود و ضمن اينكه بايستی كليت در تمامی اجزا احساس شود، اجـزا نيز به خوبی طراحی شوند.

شیوۀ طراحی فضای سبز در مشهد توسط گروه معماری کارمانی

طراحی فضای سبز مشهد از خدماتی است که با وجود وفور شرکت های معماری، کمتر شرکتی به صورت حرفه ای و با دانش تخصصی اقدام به انجام آن می کند.

شیوۀ انجام کار  به این صورت است که مبلغ درصد قراردادهای پیمان مدیریت با توجه به حجم کار و نوع خدمات ارائه شده از 8 تا 15 درصد قابل توافق و مذاکره است. در قراردادهای پیمان مدیریت مسئولیت اجرای پروژه به عهدۀ مجری و کلیه هزینه‌ها به عهده مالک خواهد بود. مجری بسته به نوع خدماتی که به مالک ارائه می‌دهد و توافقات اولیه و تنظیم لیست هزینه‌ها که به تایید کارفرما می‌رسد، حق‌الزحمۀ خود را به صورت درصدی از هزینه‌ها در هر مقطع طبق توافق از کارفرما مطالبه می‌نماید.

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی کارمانی، ارائه دهندۀ انواع خدمات معماری، دکوراسیون داخلی و طراحی فضای سبز مشهد، با بیش از 25 سال تجربه در فضای حرفه‌ای است.

گروه معماری کارمانی با دانش روز، تخصص و شناخت وجه‌های متعدد و مختلف هر پروژه، در زمینۀ طراحی فضای سبز مشهد به شما بهترین پیشنهادها را ارائه می‌دهند و در تمامی مراحل انجام کار از طراحی گرفته تا نظارت و اجرا، در کنار شما هستند.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید