غرفه و نمایشگاه

طراحی غرفه و نمایشگاه

امروزه نمایشگاه‌های زیادی در سراسر دنیا و کشور ایران در موضوعات مختلف برگزار می‌شود. غرفه‌های زیادی نیز به عنوان نمایندگان شرکت‌ها و سازمان‌ها در آن‌ها حضور دارند. این غرفه‌ها هرکدام برای جذب مشتری سازمان‌ها و شرکت‌ها، باید دارای طراحی خوبی در غرفه خود باشند؛ چرا‌که اولین چیزی که نظر مخاطبان هدف را به خود جلب می‌کند، همین طراحی اصولی و حرفه‌ای است.

شرکت معماری و دکوراسیون داخلی کارمانی به عنوان بهترین شرکت ساخت و ساز در مشهد، با برخورداری از بهترین گروه طراح و معمار در مشهد و داشتن ۲۸ سال سابقه در این زمینه شما را در امر طراحی و اجرا غرفه و نمایشگاه همیاری می کند چرا که با توجه به موارد گفته‌شده، واضح است که طراحی اصولی و حرفه‌ای در کنار رسیدن به نتیجه‌ای جذاب و چشم‌نواز، خواسته هر فردی است.

اهمیت طراحی غرفه و نمایشگاه

از مهم‌ترین بخش‌های هر نمایشگاهی، غرفه‌های آن به شمار می‌رود. ساخت غرفه در نمایشگاه‌ها بسیار مهم و قابل توجه است. غرفه‌‌سازی در نمایشگاه‌ها یک نوع هنر خاص محسوب می‌شود. این هنر ویژه، سبب می‌شود که غرفه‌ای مدرن، زیبا و پسندیده در نمایشگاه‌ها برای جلب توجه بازدیدکنندگان ایجاد ‌شود. نوع و مدل طراحی غرفه‌ها نشان‌دهنده زبردستی طراح آن‌ها است.

امروزه طراح‌های فراوانی در این عرصه پا به میان گذاشته‌اند که اکثر آن‌ها به صورت تیمی این کار را انجام می‌دهند. این تیم‌های حرفه‌ای در طراحی صفر تا صد غرفه از طراحی گرفته تا کارهای اجرایی را با هم انجام می‌دهند. با این وجود نمی‌توان به هر کدام از آن‌ها اطمینان کرد؛ چر‌اکه مهم‌ترین بخش یک غرفه طراحی و چشم‌نوازی آن است. مواردی از جمله رزومه کاری و تخصص تیم طراحی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

غرفه تنها مجموعه‌ای از سازه‌های فیزیکی نیست؛ بلکه به عنوان پلی ارتباطی برای بازاریابی محسوب می‌شود. این سازه در ایجاد فرصت‌های فروش محصولات و خدمات نقش به‌سزایی دارد. غرفه به عنوان یک راه ارتباطی بین شما و مشتری به شمار می‌رود. نمایشگاهی دیده می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد که مجموعه غرفه‌های متنوع و زیبایی را با بهره‌گیری از طراحی‌های لوکس و مدرن در خود جای داده است.  

در نصب و انتخاب سازه‌های غرفه باید دقت کافی را اتخاذ کرد؛ چرا‌که همان‌طور که گفته شد، این پل ارتباطی یک تصویر نمایشی است که اگر در نظر مخاطب و مشتری جذاب باشد، بدون اتلاف وقت به غرفه وارد می‌شود. در مرحله ‌اول بازاریابی در نمایشگاه‌ها، چشم است که انتخاب می‌کند. اگر غرفه‌ای چشم‌نواز باشد، بدون هیچ تبصره‌ای غرفه مملو از مشتری می‌شود.

امروزه تأثیرات نمایشی و دیداری، نسبت به گذشته بیشترین بازخورد را دارد. به این ترتیب محصولات و خدماتی در سازمان‌ها به چشم مشتریان جلوه می‌کند، که بیشترین تبلیغ تصویری و نمایشی را ایجاد کرده باشد. در این صورت طراحی یک غرفه به عنوان بخشی از اهداف مجموعه و سازمان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر طراحی یک غرفه اید‌ئال باشد، می‌تواند مشتریان همیشگی خود را در نمایشگاه پیدا کند و آن‌ها را جزو مشتریان پایه شرکت و یا سازمان خود قلمداد کند. همین امر در فروش، اهمیت نحوه و سبک طراحی غرفه در نمایشگاه را دوچندان می‌کند.

چرا طراحی واحد غرفه و نمایشگاه را به گروه کارمانی بسپارید؟

اهمیت فراوان طراحی واحد غرفه و نمایشگاه، پیش‌تر بیان شد. به همین سبب، صاحبان غرفه در نمایشگاه‌ها لازم است برای طراحی مدرن و بروز غرفه خود، طراحی سازه و واحدهای فروششان در نمایشگاه‌ها را به تیم‌های حرفه‌ای بسپارند.

یک تیم حرفه‌ای، ویژگی‌های بارزی دارد که در مرحله انتخاب لازم است به آن‌ها توجه شود. نوآوری، خلاقیت، تعهد، به‌کارگیری نیرو‌های متخصص و مجرب در طراحی و اجرا از جمله ویژگی‌هایی هستند که در یک تیم حرفه‌ای وجود دارد. این شاخص‌ها سبب می‌شود تا بتوان انتخاب مناسب‌تری داشت.

امروزه به دلیل اهمیت طراحی غرفه و برگزاری نمایشگاه‌های فراوان در سطح کشور و دنیا، تیم‌های طراحی معماری زیادی وجود دارند که خواهان همکاری با صاحبان کسب‌وکارها هستند. با توجه به اهمیت کار این تیم‌ها، نباید بدون تحقیق به یک تیم اعتماد کرد. لازم است در مرحله انتخاب، مدت زمان مناسبی صرف شود تا بررسی تمامی جوانب، انتخاب درستی صورت پذیرد.

qorfff 05

پس از اطمینان از انتخاب یک تیم متخصص و حرفه‌ای، کافرما باید تمام جزئیات طرح و خواسته خود را به تیم طراحی اعلام نماید. از مدت زمان تحویل گرفته تا مبلغ دریافتی توسط تیم و همچنین مشورت و گزارش روند کار به کارفرما، از موارد مهم در مسیر یک طراحی ایده‌ئال در غرفه و نمایشگاه است.

مجموعه کارمانی با استفاده از کارشناسان متخصص و متعهد در کار و همچنین نیرو‌های اجرایی مجرب، با استفاده از بهترین متریال‌ها، کار طراحی و معماری را در دست می‌گیرد و به بهترین سرانجام ممکن می‌رساند. این تیم‌ حرفه‌ای در یک پروسه تعاملی مشورتی، با کارفرما یا صاحب غرفه، طراحی و ساخت را به بهینه‌ترین شکل ممکن انجام خواهد داد.

اصول طراحی غرفه و نمایشگاه

وجود غرفه و‌ نمایشگاه جذاب باعث جذب مشتریان و مخاطبان هدف در هنگام عرضه می‌باشد. هرچقدر هم که کالا و خدمات یک مجموعه از کیفیت بالایی برخوردار باشد، تا زمانی که به بهترین شکل و با بهره‌گیری از روش‌های خلاقانه نتواند آن‌ها را نمایش دهد، سوددهی نخواهد داشت.

وجود مشتریان ظرافت، دقت و اهمیت کار را بالا می‌برد و همین موضوع، نیاز فوری و مهم به یک طراحی اصولی برای غرفه و نمایشگاه را بیشتر به اثبات می‌رساند. طراحی غرفه باید به شکلی باشد که مشتریان بالقوه بدون هیچ مقاومتی و بی‌اختیار به سمت غرفه بیایند و مجذوب اجناس و خدمات ارائه شده گردند.

برای یک طراحی خوب، باید به اصول و نکاتی توجه داشت. یکی از اولین نکات، دقت به رنگ غرفه است. رنگ‌ها معانی مختلفی در علم روان‌شناسی دارند؛ به طور مثال، رستوران‌ها و فضاهایی از این دست در فضای بیرونی خود، بیشتر از رنگ‌هایی مثل قرمز و زرد استفاده می‌کنند. دلیل استفاده از این رنگ‌ها این است که به علت به اصطلاح زرق و برق بالای خود، جلب توجه می‌کنند‌. همچنین وجود این رنگ‌ها باعث می‌شود مشتری به آن مکان احساس بهتری پیدا کند. این احساسات باعث می‌شود یک مشتری ناخودآگاه خود را در حال خرید از آن محل ببیند.

نکته‌ دوم در اصول طراحی، وجود نمایشگر‌های دیجیتالی در غرفه‌ها است. نمایشگر‌های دیجیتالی مانند لپ‌تاپ، کامپیوتر، تبلت و گوشی همراه در غرفه و نمایشگاه نشان می‌دهد، آن محصولات و خدمات تا چه اندازه به‌روز و در دنیای تکنولوژی امروز جایگاه دارند. این نمایشگر‌های دیجیتال، به‌عنوان یک وسیله قدرتمند برای جذب مشتری بسیار حائز اهمیت هستند. نکته بعدی استفاده از تصاویر باکیفیت در نمایشگاه‌ها است. وجود و نمایش تصاویر، یکی از نکات مهم در جذب مشتری است. امروزه در فضای مجازی نیز بیشتر پلتفرم‌هایی مورد توجه‌اند که دارای محتوای نمایشی جذاب ‌هستند.

نکته دیگر در اصول طراحی، ایجاد محلی برای استراحت مشتریان است. نمایشگاه‌ با داشتن غرفه‌های فراوان، مشتریان را خسته و گاهی دل‌زده می‌کند. ایجاد محل استراحت در غرفه و نمایشگاه، به مشتریان احساس راحتی و صمیمیت می‌دهد و در ماندگاری بیشتر آنان مؤثر است؛ به همین جهت، ایجاد یک محل استراحت و سرگرمی در غرفه می‌تواند بهانه‌ای شود تا وی با غرفه و محصولات و خدمات آن آشنا شود و روند جذب مشتری را هموارتر سازد.

این‌ موارد تنهای بخشی از نکات و اصول طراحی غرفه و نمایشگاه بود. آگاهی کامل از این نکات، یکی از معیارهایی است که تخصص یک تیم طراحی حرفه‌ای را به اثبات می‌رساند. کارفرما می‌تواند در تمام پروسه طراحی و اجرا، همراه تیم باشد تا کارها را نظارت کند و نکات تکمیلی طراحی را اذعان دارد. یک نکته مهم وجود دارد و این است که اگر طراحی غرفه و ‌نمایشگاه به بهترین وجه باشد، اما کارفرما و یا ارائه‌دهندگان در غرفه، اصول بازاریابی و فروش را خوب ندانند، فرایند تبدیل مخاطب به نتیجه دلخواه نخواهد رسید.

مراحل اجرای غرفه و نمایشگاه

در مرحله ‌اول مدیر سالن با دریافت نقشه ۳D یا سه‌بعدی مکان و مجوزهای لازم، فضای ساخت غرفه را انتخاب می‌کند و به مجری تحویل می‌دهد. زمین مشخص غرفه به صورت کاملا خط‌‌‌‌کشی‌شده تحویل داده خواهد شد. بدون مجوز‌ها و مدارک لازم، به مرحله انتخاب غرفه نمی‌توان رسید. دریافت مجوزها کمی زمان‌بر است؛ اما سبب می‌شود در آینده غرفه و ‌نمایشگاه دچار بحران و مشکلات نشود. در انتخاب فضای غرفه لازم است به تمام ریزجزئیات دقت شود. فضای انتخابی غرفه‌ها لازم است با محصولات و خدمات سازمان‌ها همخوانی مناسبی داشته باشد.

از زمان تحویل زمین غرفه توسط مجری، وقت شروع قرارداد کارفرما و تیم طراحی است، که طی مدت زمانی معین در قرارداد مجری غرفه را با مشورت کارفرما طراحی می‌کند و تحویل می ‌دهد. متراژ غرفه‌ها، در ساخت و طراحی خیلی مهم است. لازم است متراژ طبق خدمات مدنظر انتخاب شود.

در مرحله ‌دوم لازم است عملیات کف‌ریزی صورت بگیرد. این عملیات برای اختلاف سطح غرفه با سطح زمین ایجاد می‌شود که بیشتر از متریال‌های چوبی استفاده می‌شود. عملیات‌های کف‌ریزی جزو عملیات‌های اولیه در هر طراحی غرفه به شمار می‌رود. این کار باعث می‌شود در یک مجموعه بزرگ نمایشگاه، غرفه‌هایی با سطوح مختلف قرار گرفته و نمایشگاه را دربرگیرند.

qorfff 03 1

مرحله‌ سوم به قسمت نجاری می‌رسد. گروه نجاری طبق طراحی‌های مهندسان سازه، طرح‌ها را می‌سازند و به غرفه منتقل می‌کنند. بخش نجاری، بخشی محسوب می‌شود که قبل از انجام آن، کارفرما و تیم طراحی با همدیگر از مشورت عبور کردند و به نتیجه نهایی رسیده‌اند. پس از رسیدن به نتیجه نهایی، تیم حرفه‌ای در ساخت آن‌ها کوشش می‌کند و معمولاً این مرحله را یک‌روزه به اتمام می‌رسانند.

پس از انجام نجاری، تمام سازه‌ها به محل مشخص شده برای غرفه انتقال داده می‌شوند. در مرحله بعدی که سازه‌ها طراحی و تشکیل شده و به غرفه منتقل شدند، لازم است رنگ‌آمیزی صورت گیرد. همان‌طور که گفته شد، رنگ‌ها بسیار اهمیت دارند و انتخاب درست رنگ به دریافت و جذب بهتر و راحت‌تر مشتری منجر می‌شود.

در این مرحله با توجه به نوع محصول و خدمات در غرفه، یک رنگ مناسب انتخاب شود. پس از مرحله رنگ‌آمیزی به آخرین مرحله از مراحل اجرایی یک غرفه می‌رسیم. مرحله آخر نصب و نظافت تحهیزاتی است که توسط تیم طراحی ساخته شد. سازه‌ها باید پس از خشک‌شدن رنگ نصب شوند. همچنین لازم است بدانید در حین نصب سازه‌ها، اتفاقاتی می‌افتد که باعث می‌شود غرفه پس از اتمام نصب، به نظافت نیاز داشته باشد.

مجموعه کارمانی با بهره‌گیری از مهندسان و متخصصانی حرفه‌ای و کارآزموده، با درنظرگیری و اجرای کامل این موارد و همچنین سایر معیارهای یک طراحی اصولی و ایدئال، پروژه‌های خود را پیش می‌برد و طراحی غرفه و نمایشگاه را به بهترین شکل ممکن زیر نظر کارفرما با مقرون‌به‌صرفه‌ترین هزینه ممکن به انجام می‌رساند.

پارامترهای مؤثر در طراحی غرفه و نمایشگاه

رعایت پارامتر‌ها یا عوامل مؤثر در طراحی غرفه و نمایشگاه باعث می‌شود تا طراحی غرفه از هر نظر عالی‌تر و چشم‌نوازتر باشد. از جمله این پارامترهابه موارد زیر اشاره کرد:

۱. انتخاب یک محل مناسب: محل مناسب اولین مسئله در طراحی غرفه و نمایشگاه است که پایه‌ریزی یک طراحی خوب از این مرحله شروع می‌شود.

۲. انتخاب ابعاد و متراژ متناسب با دکوراسیون و امکانات و همچنین بازدیدکنندگان غرفه: متراژ پس از مکان مناسب جزو اولویت‌ها است که با توجه به مشتریان و امکانات و خدمات غرفه انتخاب می‌شود.

۳. طراحی معماری غرفه‌ها براساس نرم‌افزار‌های مهندسی سازه: نرم‌افزار‌های مهندسی سازه جزو نرم‌افزارهای پیشرفته امروزی است که کار را آسان‌تر می‌کند.

۴. غرفهآرایی در جهت اولویت‌بندی خدمات و محصولات: در مرحله چینش غرفه با توجه به اولویت سازمان یا شرکت خدمات و محصولات طراحی شده و چیدمان صورت می‌پذیرد.

۵. ایجاد سیستم منظم در ارائه خدمات و محصولات غرفه: افرادی که در غرفه حضور پیدا می‌کنند، برای ارائه خدمات و محصولات به مشتریان باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشند. خوش‌صحبت‌بودن، رفتار درست و مناسب با مشتری، آشنایی و شناخت کامل محصولات و خدمات غرفه و باحوصله‌بودن از ویژگی‌هایی است که باید یک ارائه‌دهنده در غرفه آن‌ها را داشته باشد. یک سیستم منظم در ارائه خدمات، مشتری را ترغیب به ماندن و خرید در غرفه می‌کند.

qorfe 01 1

نحوه محاسبه قیمت

قیمت طراحی و اجرای غرفه در نمایشگاه‌ها به صورت کلی، بستگی به متراژ آن دارد. بسته به متراژ غرفه‌ها، قیمت طراحی غرفه و نمایشگاه از ۶ تا ۱۵ میلیون تومان متغیر است. تیم طراحی پس از مشورت با کارفرما در مورد طرح غرفه، زمان انجام آن را اعلام می‌دارد و مبلغ را بسته به متراژ غرفه تعیین می‌کند. قیمت جزو موضوعات مهمی است که کارفرمایان به آن توجه خاصی دارند. همان‌طور که گفته شد، نحوه محاسبه قیمت در طراحی غرفه و نمایشگاه بسته به متراژ و اندازه غرفه دارد.

 اگر غرفه‌ای متراژ بزرگ‌تر و بیشتری داشته باشد، لازم است کارفرما قیمت بالاتری برای طراحی حرفه‌ای در نظر بگیرد. با این حال، پس از تحویل غرفه به تیم طراحی، تا مدت زمانی که طراحی دلخواه کارفرما انجام نشده، پرداخت مبلغی نباید صورت بگیرد. همچنین که طراحی غرفه‌ها حداقل ۳۰ و حداکثر ۴۰ یا ۵۰ روز به طول می‌انجامند. پس از طی این مدت زمان و تکمیل طراحی دلخواه کارفرما، طبق قراردادی که قبل از شروع کار بین تیم طراحی و کارفرما بسته شد، مبلغ مورد نظر تیم باید پرداخت شود‌.

همچنین اگر کارفرما مشکل مالی داشته باشد، باید قبل از شروع کار با یک تیم طراحی درمورد قیمت به نتیجه برسد؛ البته توصیه می‌شود که به واسطه کم‌شدن هزینه‌ها، کیفیت طراحی زیر سوال برده نشود.

طراحی غرفه برای بازاریابی محصولات و خدمات بسیار مفید و تاثیرگذار است.

این کار نیاز به افراد متخصص دارد تا به درستی انجام شود. تیم کارمانی متشکل از متخصصان و مهندسانی مجرب است که رسیدن به بهترین نتیجه را از هر جهت تضمین می‌نمایند.

رعایت اصول باعث می‌شود طراحی به شکل بهتر و حرفه‌ای‌تری انجام شود.