طراحی و دکوراسیون کابینت آشپزخانه را چگونه انتخاب کنیم؟

طراحی و دکوراسیون کابینت آشپزخانه را چگونه انتخاب کنیم؟

همه ما میدانیم در طراحی دکوراسیون خانه مهم ترین قسمتی که به آن توجه ویژه می شود آشپزخانه است, زیرا شاید مواد مختلفی در آن نگهداری می شود و تقریبا خیلی از امورات خانواده در آن می گذرد.

آشپزخانه ها به صورت مختلفی طراحی میشود اما برای دکوراسیون داخلی که بخواهد به نحو احسن اجرا شود و نمای شکیلی را ارائه دهد بهتر است فضای کثیف از فضای تمیز تفکیک شود و فضای کثیف بصورت مخفی در آشپزخانه طراحی شود.

البته در خانه و منزل های کوچک این دکوراسیون اجرایی نمی باشد و دکوراسیون داخلی با این سبک معماری برای متراژ های بالا امکان پذیر است.

البته راهکارهایی وجود دارد که دکوراسیون داخلی برای فضاهای کوچک اجرا شود که می توانید آموزش آن را در این لینک مشاهده کنید:(معماری و دکوراسیون داخلی برای منزل ها و فضاهای کوچک)

انواع آشپزخانه ها تقریبا به این صورت است:

  • حالت U
  • حالت جزیره
  • حالت گالی
  • حالت ال
  • حالت تفکیکی

بصورت کلی استانداری که وجود دارد در آَشپزخانه مثلت کار است. در این مثلث باید سینک آشپزخانه , یخجال  و اجاق گاز در حالتی قرار بگیرند که مثلث کار را تشکیل دهند.

کسی که قرار است دکوراسیون داخلی آشپزخانه شما را انجام دهد و کابینت ها و کانتر ها  را طراحی و اجرا کند باید به این مثلث کار توجه زیادی داشته باشد.

مثلث کار آشپزخانه

حداقل طول لازم برای هر ضلع ۱۲۰ سانتی متر و حد اکثر آن ۲۷۵ سانتی متر بیان شده.طول کمتر از این اندازه باعث نبود فضای کافی برای کار شده و اندازه ی بیش از ۲۷۵ سانتی متر باعث خستگی و صرف انرژی بیش از حد می گردد.

مثلث کار در آشپزخانه، یک مثلث فرضی است که سه رأس آن را سه عنصر اصلی آشپزخانه یعنی اجاق‌گاز، سینک ظرفشویی و یخچال تشکیل می‌دهند. البته در بعضی موارد خاص، مثلاً در آشپزخانه‌های کوچک که تمام این تجهیزات در یک ردیف و در کنار هم قرار می‌گیرند عملاً مثلثی شکل نمی‌گیرد که در همین مقاله به بهترین روش چیدمان چنین آشپزخانه‌هایی می‌پردازیم.
هدف از تعریف مثلث کار در آشپزخانه این است که فاصله سه عنصر آشپزخانه نه آنقدر زیاد باشد که شخص مجبور به رفت‌وآمد زیاد باشد و نه آنقدر کم که محدوده کاری و فضای رفت‌وآمد را محدود کند.
بهترین موقعیت قرارگیری سه عنصر تشکیل دهنده مثلث کار در آشپزخانه یعنی اجاق‌گاز، سینک ظرفشویی و یخچال به گونه‌ای است که محیط این مثلث فرضی عددی بین ۴/۸۰ تا ۶ متر باشد.

در طراحی آشپزخانه و محل قرارگیری عناصر اصلی باید به نکات زیر توجه کرد:
باید در دو طرف اجاق‌گاز کابینت کافی وجود داشته باشد تا از سطح آن به‌عنوان میز کار استفاده شود. همچنین اجاق‌گاز نباید در مجاورت پنجره باشد، چون ممکن است وزش باد باعث خاموشی گاز و آتش‌سوزی شود.
با توجه به رطوبت اطراف سینک بهتر است سینک ظرفشویی در محلی قرار بگیرد که از تابش نور خورشید و جریان هوای آزاد بهره ببرد. همین‌طور با توجه به استفاده مکرر از سینک ظرفشویی در آشپزخانه، لازم است که کابینت‌های اطراف سینک ظرفشویی سطح وسیعی داشته باشد.
از آنجایی که یخچال وسیله‌ای است که عموم افراد منزل از آن استفاده می‌کنند، بهتر است در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار گیرد. دقت کنید که فضای کافی برای بازکردن در یخچال و عبور افراد وجود داشته باشد.

حال که با یک اصل استاندارد آشنا شدید می خواهیم به شما در مورد طراحی کابینت ها بگوییم.

امروزه سبک مینیمال برای طراحی دکوراسیون بشدت مورد توجه قرار گرفته است. سادگی بدون اغتشاش بصری

اما اگر می خواهید آشپزخانه ایی داشته باشید که تمیز و بزرگ و دل باز به نظر برسد بهترین حالت استفاده از سبک مینیمال و استفاده از رنگ سفید.

در تصاویر زیر این سبک را با هم مرور می کنیم:

این تصاویر گویای این هستند که طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه تا چه حد می تواند موثر باشد.

در مقالات بعدی در مورد سبک مینیمال و دکوراسیون مینیمال بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شرکت معماری داخلی کارمانی یکی از متخصصین سبک دکوراسیون مینیمال است.برای اطلاعات بیشتر لطفا با قسمت مشاوره ارتباط برقرار کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.