طراحی ویلا در مشهد

 

 

گروه معماری و دکوراسیون داخلی کارمانی، یکی از پیشگامان طراحی ویلا در مشهد و ییلاقات اطراف آن است. ویلا کلمه‌ای با ریشه فرانسوی محسوب می‌شود که از دوران باستان، به خانه‌ها و اقامتگاه‌هایی با طراحی‌های منحصربه‌فرد، خارج از عادت و حتی مقداری پیچیده با موقعیت مکانی جداگانه گفته می‌شد. این مکان‌ها معمولاً در زمینی بسیار بزرگ با فضای باز و سرسبز ساخته می‌شدند و بیشترین سطح رفاه را برای زندگی ایجاد می‌کردند؛ بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت که ویلا ساختمانی با طراحی متفاوت و محصور در مسیرهای سبز از پوشش گیاهی است.

1 2

گروه کارمانی با ویلاسازی، مرز بین محل سکونت انسان با طبیعت را کوتاه‌تر می‌کند. در واقع، ویلاسازی موجب پیوند انسان با طبیعت خواهد شد؛ به همین خاطر، اکثر ویلاها در خارج از شهر و در طبیعت با مناطق خوش آب‌وهوا احداث می‌شوند. با توجه به اینکه ویلاها مکانی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح در کنار خانواده محسوب می‌شوند، باید از طراحی‌های ویژه و منحصربه‌فردی برای ساخت آن‌ها استفاده کرد که شرکت معماری کارمانی، این امر را برای شما به ارمغان خواهد آورد. در همین خصوص، در این مقاله توضیحاتی در رابطه با ویلاسازی در مشهد، اصول طراحی باغ و ویلا، ویژگی‌های ویلاسازی در مشهد، مراحل ساخت و طراحی ویلا، طراحی محوطه و ساختمان و هزینه طراحی باغ‌ویلا ارائه شده است. همچنین به این سوال که چرا طراحی ویلا را به تیم ما بسپارید نیز پاسخی کامل خواهیم داد.

8

 

ویلاسازی در مشهد

طراحی یا نقشه‌کشی ویلا علاوه بر ظاهر، استفاده درست از کانسپت‌های فضایی و ترسیم تصویر ذهنی را نیز شامل می‌شود. معمار با استفاده از خلاقیت خود و براساس ایده و خواسته‌های کارفرما، طرح ویلای موردنظر را ترسیم می‌کند. طراحی ویلا در مشهد امروزه با سبک‌های مختلفی اجرا می‌شود. انتخاب هر کدام از این سبک‌ها از جمله کلاسیک، مدرن، مینیمال، سنتی یا ایرانی با توجه به سلیقه کارفرما و مشورت با گروه طراحی صورت می‌پذیرد.

9

انتخاب طرح ویلا علاوه بر ظاهر، در دیگر پارامترها نیز تأثیرگذار است. به طور کلی، انتخاب طرح ویلا، عناصر و مبلمان در مرحله ابتدایی براساس خواسته و سلیقه کارفرما انجام می‌شود. در ادامه کار نیز پارامترهایی مانند طراحی داخلی، فضای سبز، نمای بیرونی و غیره بر همین اساس تعیین می‌شوند. در طراحی فضای بیرونی ویلا تلاش می‌شود تا امکان استفاده از فضای سبز و دیگر مکان‌ها در تمامی فصول و ساعات شبانه‌روزی، توسط طراحی نورپردازی و افزودن المان‌های دیگری مثل آلاچیق، شومینه و غیره فراهم شود. این المان‌ها علاوه بر نوع کاربرد، در ایجاد تنوع و افزایش زیبایی نیز تأثیرگذار هستند.

2 1

یکی از سبک‌های پیشنهادی برای طراحی ویلا در مشهد، سبک روستیک است. این سبک برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود که هدف آن ایجاد فضایی برگرفته از طبیعت خالص است. البته این سبک ساختار خامی داشته که دارای جزئیات ناهموار و مقداری زمخت است. در این سبک برای طراحی مبلمان، وسایل روشنایی و غیره معمولاً از کنده، تنه و شاخه درختان، الیاف و کنف استفاده می‌شود. سبک روستیک بیشتر در ساخت خانه‌های ویلایی، کوهستانی و روستایی استفاده می‌شود که در صورت همخوانی با سلیقه کارفرما، دکوراسیونی بسیار جذاب و منحصربه‌فرد را به وجود می‌آورد.

3 1

چرا طراحی ویلا را به تیم ما بسپارید؟

برای ساخت یک ویلای ایدئال باید چندین مرحله طی شود. اولین و مهم‌ترین مرحله در ساخت یک ویلا، طراحی آن براساس سلیقه و خواست کارفرما است. معمار و طراح می‌تواند ایده‌ها و نظرات کارفرما را براساس تجربه و تخصص خود به فضایی جذاب برای زندگی و رفاه تبدیل کند. ویلاها در واقع ساختمان‌هایی هستند که براساس نیاز و سلیقه هر فرد طراحی می‌شوند. همان‌طور که گفته شد، برای طراحی این ساختمآن‌ها از سبک‌های مختلفی از جمله مدرن، کلاسیک، سنتی، مینیمال و دوبلکس استفاده می‌شود.

برای طراحی ویلا در مشهد و ساخت آن، علاوه بر نوع سبک به کار رفته، باید عوامل دیگری نیز همچون موقعیت مکانی، متراژ، نوع مصالح، بودجه کارفرما و غیره در نظر گرفته شود. بر همین اساس تیم کارمانی با داشتن دانش کافی و تخصص لازم در این زمینه تمامی موارد را بررسی کرده تا بهترین طراحی را بدون هدر رفت منابع براساسن ظر کارفرما تهیه کند. همچنین در تمامی مراحل از جمله مدیریت هزینه و دیگر موارد مربوط، مشاوره و راهنمایی‌های لازم را به کارفرما ارائه می‌دهد. در نهایت مشورت با کارفرما در تمامی مراحل، تحویل به‌موقع‌کار، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و غیره نیز از دیگر ویژگی‌های مهم تیم کارمانی است.

10

اصول طراحی باغ و ویلا

به طور قطع، طراحی ویلا در مشهد یک کار حساس و بسیار پراهمیت است. به همین دلیل، بهتر است قبل از هر کاری رایج‌ترین سبک‌ها برای طراحی بررسی شده و به اطلاع کارفرما برسد. انجام این کار باعث می‌شود تا کارفرما به راحتی، سبک مورد علاقه خود را پیدا کند و آن را انتخاب نماید. سلیقه و خواست کارفرما، کلیدی‌ترین نقش را در طراحی ویلا دارد. بنابراین قبل از شروع عملیات اجرایی و طراحی ابتدایی، باید خواسته و نظر کارفرما مدنظرقرار داده شود. بعد از تایید نهایی توسط کارفرما مراحل ساخت ویلا اجرا خواهد شد.

برای طراحی اولیه ویلا باید حتماً میان تمامی اجزای خارجی، داخلی و نمای بیرونی، تعادل و تناسب مدنظرقرار داده شود. در واقع هیچ عاملی به اندازه نامناسب یا نامتعادل‌بودن اعضای تشکیل‌دهنده نمی‌تواند به ظاهر یک سازه آسیب برساند. نکته دیگه در رابطه با طراحی ویلا، درنظرگرفتن امکانات و شرایط مالی کارفرما است. تنها براساس این شرایط می‌توان از طراحی‌های گوناگون برای طراحی باغ و ویلا استفاده کرد.

از دیگر اصول مهم برای طراحی باغ و ویلا، توجه به شرایط جغرافیایی و آب‌و‌هوایی منطقه است؛ به عنوان مثال، برای ساخت ویلا در مناطق مرطوب باید از مصالح مقاوم در برابر رطوبت استفاده شود. در هر صورت، برای طراحی درست و اصولی باغ و ویلا باید تمامی ریزجزئیات، کلیات طرح و مقدار بودجه مورد نیاز مدنظرقرار داده شود. بر همین اساس و در صورت نداشتن تجربه کافی، استفاده از یک تیم متخصص در این زمینه همچون کارمانی بهترین راهکار خواهد بود.

11

ویژگی‌های ویلاسازی در مشهد

امروزه برای طراحی ویلا در مشهد، دیگر به سلیقه‌های سنتی و قدیمی اکتفا نمی‌شود. ویلاسازی امروزه براساس معماری روز دنیا، نیاز و خواسته کارفرما، نوع اقلیم و سلیقه مخاطب انجام می‌شود. همچنین در ویلاسازی باید به یک‌سری پارامترها از جمله محدودیت‌های منطقه، متراژ زمین، ضوابط ساخت و غیره نیز توجه کرد.

علاوه بر این موارد، در طراحی بنا یا ساختمان، یک سری بایدها و نبایدهای مرتبط با آن و همچنین ویژگی‌های منحصربه‌فرد برای طراحی نیز وجود دارند. البته بررسی تمامی این عوامل ارتباط مستقیمی با تجربه و تخصص یک گروه مهندسی و معماری مانند تیم کارمانی دارد تا بهترین طرح و نقشه را برای ساخت یک ویلا اجرا نماید.

در طراحی ویلا در مشهد، طراحی منظره و فضاهای بیرونی نیز بسیار مهم است؛ به عنوان مثال طراحی آلاچیق‌های مسقف و معلق با فضای متنوع یا صندلی‌های متحرک، حفاظت از درختان با توری مشبک، افزودن المان‌های مختلف مثل شومینه و غیره از جمله این اقدامات است. طراحی این فضاها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر کاربری مناسب، در تمام فصول و ساعات شبانه‌روز فضای متنوع و بسیار زیبایی را ایجاد کند.

4 1

مراحل ساخت ویلا در مشهد

برای ساخت ویلا یا ساختمان مراحل مختلفی باید طی شود. طراحی ویلا در مشهد براساس خواست و نیاز کارفرما در قالب دو‌بعدی و سه‌بعدی به ایشان ارائه خواهد شد. بعد از بررسی کارفرما و ایجاد اصلاحات مورد نیاز، طرح نهایی در یک دفترچه جمع‌آوری می‌شود؛ سپس جدول زمانبندی تهیه می‌شود و هزینه‌های اجرایی برآورد خواهد شد. بعد از تأیید، تهیه جدول زمان‌بندی و برآورد هزینه‌های لازم، تیم اجرایی براساس دستورالعمل‌های مطرح‌شده و مسائل فنی کار خود را آغاز می‌کنند. در تمامی مراحل اجرایی نیز تیم طراحی و کارفرما، نظارت کامل بر روی کلیات و جزئیات طرح و مراحل ساخت خواهند داشت.

5

گاهی اوقات همکاری در طراحی ویلا در مشهد اولین تجربه کارفرما است؛ برای مثال، کارفرما ممکن است در طراحی‌های دیگر حضور داشته یا اینکه تصمیم به بازسازی یک ویلای قدیمی دارد؛ بنابراین انتقال تجربیات از رضایت یا عدم رضایت وی از کلیات یا جزئیات طرح‌های پیشین، برای بازسازی یا طراحی ویلای جدید به طراح بسیار مهم است. با این ترتیب، تیم طراحی براساس تجربه‌های مثبت و منفی کارفرما اقدام به طراحی می‌کند. بدین وسیله نکات منفی برطرف شده و نکات مثبت افزایش پیدا خواهند کرد.

به طور کلی، طراحی ویلا در مشهد براساس حساسیت‌ها و جزئیات با طراحی دیگر کاربری‌ها تفاوت بسیار زیادی دارد. همچنین این طراحی براساس موقعیت مکانی نیز متفاوت است؛ برای مثال اصول مورد استفاده برای طراحی ویلا در شمال با طراحی ویلا در مشهد یا دیگر نقاط کشور تفاوت‌هایی خواهد داشت. در هر صورت، مهم‌ترین اصل برای طراحی یک ویلا یا هر ساختمان دیگری توجه به نیاز و خواست کارفرما است؛ سپس براساس خواسته آن‌ها، فضاهای بیرونی و دکوراسیون داخلی طراحی شوند.

طراحی محوطه ویلا در مشهد

معمولاً بیشترین فضای مورد استفاده از یک ویلا فضای بیرونی آن است. در واقع، فضاهای باز و محوطه بیشترین استفاده را در ویلاها دارند؛ بنابراین طراحی محوطه ویلا مهم‌ترین قسمت در طراحی محسوب می‌شود و جزو اولویت‌های اصلی طراحی قرار می‌گیرد. محوطه ویلا به یک طراحی زیبا و حساب‌شده نیاز دارد. این طراحی باید به گونه‌ای انجام شود که افراد بتوانند هم در داخل و هم در خارج از فضاهای باکیفیت، بیشترین لذت را ببرند. از جمله موارد بسیار مهم در طراحی محوطه ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی نورپردازی در شب
 • مسیرهای پیاده‌روی و حرکت وسایل نقلیه
 • فضای عبورومرور
 • فضای سبز
 • فضای استخر روباز یا سربسته
 • آتشدان و آلاچیق
 • فضاهای تفریحی، ورزشی و غیره

این موارد از مهم‌ترین گزینه‌ها برای طراحی محوطه ویلا هستند؛ البته برای طراحی هر یک از این فضاها باید نکات دیگری را نیز مدنظر قرار داد؛ به عنوان مثال، در طراحی فضای سبز باید از گیاهان یا درختان سازگار با آب‌وهوای منطقه استفاده کرد. همچنین در طراحی مسیرهای پیاده باید قابلیت رفت‌و‌آمد برای تمامی افراد با سنین مختلف از کودکان گرفته تا سالمندان مدنظر قرار گرفته شود.

6

 

از دیگر موارد مهم در طراحی محوطه ویلا می‌توان به نحوه تعیین مسیر اشاره کرد. مسیرهای سواری و پارکینگ‌ها باید طوری طراحی شوند که علاوه بر برقراری امنیت، مزاحمت بصری نیز ایجاد نکنند. در طراحی این مسیر، نورپردازی و انتخاب جنس کف پارکینگ اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا باید در برابر وزن انواع خودرو مقاومت کند. بررسی تمامی این عوامل و ابعاد دقیق آن قطعاً کاری دشوار و طاقت‌فرسا خواهد بود؛ بنابراین تنها دانش و تجربه کافی می‌تواند کارساز باشد. پس یکی از بهترین و بی‌دردسرترین راه‌ها برای داشتن یک ویلای اختصاصی، سپردن کار به تیم‌های حرفه‌ای همچون تیم معماری و طراحی داخلی کارمانی است.

7

طراحی ساختمان ویلا

طراحی ویلا در مشهد باید براساس خواست و سلیقه کارفرما انجام شود. یک ویلا متشکل از فضاهای داخلی و بیرونی کوچک با استانداردهای لازم است. هر کدام از این فضاها چه داخلی و چه بیرونی، طراحی خاص و منحصربه‌فرد خود را دارند. طراحی هر کدام از فضاهای داخلی نیز باید براساس طراحی و نیاز کاربران آن فضا انجام شود؛ برای مثال، کیفیت و امکانات واقع در هر یک از اتاق‌ها باید براساس نیازهای کاربران اتاق در نظر گرفته شود؛ البته طراحی متفاوت این فضاها به معنی ناهماهنگ‌بودن آن‌ها نیست. در واقع در طراحی ویلا براساس توجه به خواسته و نیاز کارفرما از یک ادبیات مشترک استفاده می‌شود.

طراحی ساختمان ویلایی شامل موارد مختلفی از جمله طراحی آشپزخانه، فضای نشیمن، تلویزیون، سرویس‌ها و غیره است. هر یک از این فضاها باید براساس استانداردهای منحصربه‌فرد خود طراحی شوند. همچنین مهم‌ترین مسائل در طراحی دکوراسیون داخلی توجه به نورپردازی داخلی، فضاها و سقف کاذب است. نورپردازی در طراحی داخلی علاوه بر ایجاد زیبایی باعث افزایش عملکرد و خوانایی یک فضا نیز می‌شود. همچنین دسترسی راحت به کل فضاهای داخلی از دیگر موارد مهم در دکوراسیون داخلی است. در حالت کلی فضای داخلی ویلا باید بسیار زیبا و شکیل طراحی شود.

12

هزینه طراحی باغ‌ویلا در مشهد

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای طراحی در مشهد و ساخت باغ‌ویلا، هزینه‌های تمام شده آن است. معمولاً محاسبه این هزینه برای کسانی که برای اولین‌بار قصد ساخت ویلا را دارند، کاری دشوار و وقت‌گیرتلقی می‌شود. به همین منظور استفاده از یک تیم باتجربه و متخصص در این زمینه مانند شرکت کارمانی بهترین راهکار برای بررسی و برآورد هزینه‌ها خواهد بود.

13

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که طراحی و ساخت یک ویلا، هزینه و بودجه بسیار بالایی را به دنبال دارد؛ البته برای حل این مسئله نیز روش‌های زیادی وجود دارد که شرکت کارمانی آن‌ها را در قالب روش‌های مدیریت هزینه به طور کامل به کارفرما توضیح می‌دهد. به طور کلی، طراحی ویلا در مشهد هزینه‌های مختلفی را در بخش‌های گوناگون شامل می‌شود. هزینه‌های لازم برای هر یک از این بخش‌ها با توجه به نوع سبک و متریال مورداستفاده متفاوت است. در هر صورت، هزینه‌های کلی برای طراحی ویلا عبارتند از:

 • طراحی پلان
 • نقشه‌های معماری
 • دکوراسیون داخلی
 • طراحی بردهای هوشمند
 • نمای بیرونی و محوطه

علاوه بر سبک و نوع متریال، مصالح مورد استفاده نیز از دیگر موارد برای بررسی بودجه مورد نیاز برای ساخت ویلا است. همچنین موقعیت مکانی برای بررسی هزینه‌های حمل‌و‌نقل، متراژ ویلا و امکانات رفاهی موجود در آن از دیگر عوامل تأثیرگذار در برآورد هزینه‌ها خواهند بود. با این وجود و در حالت کلی، هزینه طراحی ویلا در مشهد بسیار کمتر از هزینه‌های ساخت آن است. در واقع شاید هزینه‌های طراحی چیزی کمتر از پنج درصد از هزینه‌های ساخت ویلا را شامل شود. مهم‌ترین مسئله در جلوگیری از هدررفت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، انتخاب بهترین سبک معماری براساس مقدار بودجه موردنظر است.

14

سوالات متداول

هزینه ساخت و طراحی ویلا در مشهد چقدر است؟

هزینه‌های ساخت ویلا براساس نوع سبک انتخابی، مصالح مورد استفاده، متراژ زمین، موقعیت مکانی، نوع دکوراسیون داخلی و غیره متفاوت است که توضیحات بیشتر در رابطه با مقدار هزینه‌های برآوردشده برای هرکدام به طور کامل در متن مقاله ارائه شده است.

برای طراحی ویلا در مشهد چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

مهم‌ترین نکته برای طراحی ویلا در مشهد توجه به سلیقه و نوع نیاز کارفرما است. همچنین توجه به دیگر موارد از جمله مقدار بودجه کارفرما، نوع سبک انتخابی و غیره بسیار مهم بوده که توضیحات بیشتر در این مورد به طور کامل در این مقاله ارائه شده است.

طراحی محوطه ویلا شامل چه مواردی می شود؟

طراحی محوطه ویلا شامل مواردی از جمله آلاچیق، مسیرهای پیاده و سواره، نورپردازی در شب، استخر، فضاهای ورزشی و غیره است که توضیحات بیشتر در این مورد این فضا به طور کامل در این مقاله ارائه شده است.

 

به این مطلب امتیاز بدهید
با دوستان خود به اشتراک بگذارید

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ArabicEnglishPersian